Jdi na obsah Jdi na menu
 


Chody koně

4. 11. 2010

 U koní rozlišujeme tři základní chody. Krok, klus a cval.   

KROK- Je nejpomalejším chodem koně, kůň se nejméně namáhá a vydrží déle pracovat. Krok je čtyřdobý chod. Slyšme 4 údery kopyt. Kůň se pohybuje rychlost 6-8 km/h :) 

            - při kroku sedíme volně v sedle s podsazenou pávní a jen se necháme "houpat" pohyby koně. Otěže držíme v postavených pěstích v klidu na kohoutku koně...          


KLUS- Je chod koně ve dvoudobém taktu takže slyšíme pouze 2 údery  kopyt. Kůň jakoby poskakuje. Střídají se nohy levá přední s pravou zadní a pravá přední s levou zadní.  Je to nejpoužívanější chod koně na dlouhé vzdálenosti. Trénovaný kůň dokáže uběhnout v kuse až 15 km po oddechu(chůzi v kroku) může dál klusat. Průměrná rychlost je 15km/h ale klusáci dokážou vyvinout rychlost až 40-50 km/h.   

            - v klusu se vždy vysedává. Vysednete nahoru vždy když vás klus "vyhodí" ze sedla. Důležité je vysedávat na správnou nohu tzn. ta přední noha která je blíže ke středu jízdárny nebo kruhu musí být pod vámi když vy jste nahoře. To celé se nazývá pracovní klus. Pokud zůstanete sedět v sedle a jen kopírujete tělem pohyb koně nazývá se tento klus pracovním. Nejvíce se využívá v drezuře.    CVAL- Je nejrychlejším chodem koně, má třídobý takt a cvalový skok koně může měřit až 5 metrů. Jsou slyšet jen 3 údery kopyt. Cval vyhazuje více ze sedla ale přesto je pohodlnější a je jednodušší kopírovat neboli vysedět pohyb koně. Je měkčí než klus.   

           - Cval stejně jako klus rozdělujeme na lehký a pracovní. V lehkém cvalu se postavíme do stehenního sedu. To znamená stoupneme si do třmenů a pevně se držíme stehny. V pracovním cvalu zůstáváme pevně sedět v sedle, jdeme s pohybem koně ale nehoupeme se v sedle sem a tam. 

           - Trysk je rychlejší alternativou cvalu. narozdíl od cvalu je 4dobý. Slyšíme 4 údery kopyt. Musíte sedět v lehkém sedu více předklonění jako žokejové jen v  dlouhých třmenech. Problémem v trysku může být, že se koni zalíbí a budete mít problém s jeho zpomalením.Pokud chcete tryskat musíte si být jisti že svého koně zvládnete.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

:)

(Katka, 9. 4. 2012 17:16)

Máš to pěkně napsaný.:)
Jenom si tam oprav tohle, napsala jsi tam u klusu jednou pracovní místo lehký:
To celé se nazývá pracovní klus. Pokud zůstanete sedět v sedle a jen kopírujete tělem pohyb koně nazývá se tento klus pracovním. Nejvíce se využívá v drezuře.

Ale jinak hezký=) Jo a prosim podíváš se na moje stránky o koních?
www.plemena-koniku.estranky.cz
Děkuju moc, snažim se tam "nahnat" nějaký lidi:D Díííkyyy!!!:)))

 

 


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< září / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 21357
Měsíc: 139
Den: 2